Benned felmerült már a textil újrahasznosítás gondolata? A pamut ágyneműhuzat új élete.
A textilhulladék sajnos éppen olyan nagy probléma, mint a műanyag hulladékok felhalmozása, majd újrahasznosítása.
Európát vizsgálva, 2005 és 2020 között ugyan csökkent a hulladéktermelés mennyisége, ahol Dániában, Máltán és Cipruson termelnek a legtöbb szemetet.
Ez betudható a turizmusnak és a jólétnek is. Magyarország a büszkeségi dobogón szerencsére jó helyen áll. Magyarország a hatodik legkevesebb hulladékot termelő ország az Európai Unióban. Ez azért nagyon jó helyezés, én rendkívül büszke vagyok rá. Az azonban szomorúsággal tölt el, hogy milyen lehet az első helyen álló országok kultúrája ezen a területen.
A textilipari hulladék is egy igen nagy probléma. Vegyük csak alapul azt, hogy mennyi ruhánktól válunk meg éves szinten. Nem kevéstől. Az elnyűtt ruháink már rongyoknak sem jók, így a szemétben végzik sorsukat. A szemeteskuka helyett pedig újra is lehetne őket hasznosítani. Sajnos Magyarországon évi akár 70-80 tonna ruhát és textíliát is a szemétbe dobunk. A természetes növényi és állati eredetű textíliák, (gyapjú, kender, len, hernyóselyem) a 100% pamut ágyneműhuzat ugyan hamar lebomlik, nem sokáig szennyezi a környezetet. Viszont a mesterséges anyagot is tartalmazó textilekkel már nem ez a helyzet.
Az ágyneműhuzat anyaga nagyon jó arra, hogy újra lehessen hasznosítani.
A 100% pamut ágynemű és a poliészter-pamut-gyapjú anyagú ágyneműhuzat is részese lehetne a textilmegtartásnak. Az újrahasznosított poliészter például ugyanolyan, mint a normál poliészter, csak éppen környezetkímélő.
Mik készülhetnek az újrahasznosított textilhulladékokból?
- Rongyszőnyegek
- Szigetelő anyagok
- Új textíliák
- Ipari vatta
- Fonal
- Egy francia építész például téglákat készít rongyokból. A pamut tégla nagyon jó hangszigetelő és hőmegtartó tulajdonságú. Gondoltad volna?
- Kreatívan felhasználható bármire.
Ágyneműhuzatot átlagosan 2-3 évente cserélünk hazánkban. Ilyenkor kidobjuk a régi, megunt ágyneműhuzat garnitúrát és újat vásárolunk. Sokat tehetünk a környezetszennyezés elkerülése érdekében, hogyha az ilyenkor feleslegessé vált ágyneműhuzat nem a szemeteskukába kerül kidobásra, hanem szelektív hulladékgyűjtőbe.
Szerencsére egyre több az olyan vállalat, akiknek a fenntarthatóság életcél lett. Ilyen szervezetekre lenne szükségünk, hogy szeméthegyek helyett inkább hasznos termékek születhessenek.
Az ágyneműhuzat anyaga nagyon jó arra, hogy újra lehessen hasznosítani. A 100% pamut ágynemű és a poliészter-pamut-gyapjú anyagú ágyneműhuzat jó döntés.